2018 yılı Mayıs ayına kadar gerçekleştirdiği 6 Milyar dolara yakın ihracat ile İstanbul ve Bursa’dan sonra üçüncü büyük ihracatçı konumuna gelen Gebze şimdilerde gözünü Çin’e dikti. Akredite Kobi Danışmanı Barış Ariç Çin ile bölgesel ve ticari ilişkileri geliştirmek adına Gebze Ticaret Odası tarafından  yetkilendirildi.

Türkiye’nin ABD ile yaşadığı kriz sonrası Çin ile ikili ilişkileri her geçen gün gelişirken bu gelişim her iki taraftaki sanayici ve yatırımcıları sevindiriyor. Özellikle son zamanlarda Çinli büyük iş adamlarının Türkiye’ye yatırım yapacakları konusundaki açıklamaları diğer Çinli firmalarıda Türkiye’ye yatırım konusunda teşvik ediyor. Bünyesinde pek çok ulusal ve uluslararası firmayı barındıran Gebze Ticaret Odası özellikle iki ülke arasında gelişen bu ekonomik işbirliğinin kendi bölgelerinde bir avantaj sağlaması konusunda çalışmalar yürütüyor.

Geçtiğimiz günlerde Gebze Ticaret odası başkanı Nail ÇİLER ile bir toplantı gerçekletiren Kobi Danışmanı Barış ARİÇ ve dış ticaret uzmanı Chen ZHANG, Çin ile Gebze arasında ticari işbirliklerini nasıl artırılabileceği konularında bir görüşme gerçekleştirdi. Gebze Ticaret Odası’nın ve bölgenin ticari ve ekonomik durumunun konuşulduğu toplantıda oda başkanı Nail ÇİLER Gebze’nin hacmi ve potansiyelinden dolayı yerli ve yabancı yatırımcılar tarafından bir çekim merkezi haline geldiğini söyledi. Toplantıda aynı zamanda Bilim Sanayi ve Ticaret bakanlığı tarafından akredite edilmiş Kobi Danışmanı olan Barış Ariç Gebze Ticaret odası tarafından bölgesel işbirliklerini sağlamak ve geliştirmek adına oda tarafından yetkilendirildi.

Gebzeye yatırım için gelen büyük, küçük bütün yatırımcılara Gebze Ticaret Odası olarak elllerinden gelen bütün imkan ve desteklerini sağlayacaklarından kimsenin kuşkularının olmaması gerektiğini söyleyen Ticaret Odası Başkanı ÇİLER; bölgemizde 10 organize sanayi bölgesi, 86 arge merkezi , 4 teknoloji geliştirme bölgesi ve 12 tasarım merkezi bulunmakta. Böyle büyük potansiyelden ortaya çıkan fırsatlardan yatırımcıların yararlanması gerekir’ dedi. Çiler, Çin ile Türkiye arasındaki ikili ilişkilerin her geçen gün daha iyi olduğunu söylereyek “bu ilişkilerin ekonomik ve ticari olarak daha fazla gelişmesine katkı sağlamak adına bütün gayretimizi sunmaya hazırız” dedi.

Hem Çin hemde Türkiye için bir köprü görevi üstlendiklerini belirten Barış Ariç karşılıklı firmaları buluşturarak verimli ve güvenli bir ticaret oluşmasını sağlamak , yabancı yatırımcılarla görüşüp onları bu bölgedeki imkanları kullanmalarını sağlamak amacıyla yapacağımız temaslar konusunda ümitliyiz, ortak bir kazanım hedefindeyiz”dedi. Ariç Hem ülke hemde bölgeye katkı sunmak adına çalışacaklarını belirtti.